U Statutu SRTD „Ramske vode“ Prozor Rama članak 31. stavak 1. glasi „ Sjednica skupštine može biti redovna , izvanredna i izborna. Redovna skupština održava se po potrebi a najmanje jednom godišnje i to do kraja veljače naredne godine za proteklu godinu. Izvanredna Skupština održava se kada su stvoreni uvjeti u kojima Društvo ne može normalno funkcionirati i to na zahtjev sa potpisom nadpolovične većine članova skupštine i odlukom predsjedništva koja se donosi sa dvije trećine od ukupnog broja članova predsjedništva. Izborna Skupština održava se svake 4 godine“.
Kako je u članku 33 spomenutog Statuta pobrojano o kojim poslovima i zadaćama Skupština odlučuje ( nabrojati ću samo neke: izvještaj o radu, izvještaj o financijskom poslovanju, financijski plan, program rada, visina članarine i rokovi uplate) normalno je da se ista održi prije početka otvora ribolova. U Statutu stavak 2. članka 31. naznačeno je da se Skupština saziva najkasnije 10 dana prije njenog održavanja. Vjerojatno zbog velike opterećenosti vodstva društva ista će i ove godine biti održana sa zakašnjenjem ili se neće ni održati. Kojim članovima vodstvo treba pologati račune kada isto društvo nisu oni osnovali
Ribolovno društvo kao udrugu osnovala je Općina, pri tome ugasivši postojeću udrugu ribolovaca koja je bez proračunskih sredstava jako dobro radila i finansirala se od ukupljenih sredstava ribolovaca. Broj ribolovaca dosezao je čak do 280. Danas je situacija drugačija jer je:
- općina primila predsjednika, tajnika kao i ribočuvare
- općina iz proračuna daje plaću predsjedniku ribolovnog društva, tajniku, kao i ribočuvarima
- općina ih je pretvorila u plaćene “profesionalce”
Kako je ovu udrugu općina organizirala, niti danas se ne zna brojno stanje ribolovaca. No važno je da je općina postavila one osobe u koje ima povjerenje. Zato ova udruga nije davala otpor projektu izgradnje 5 mini centrala na rijeci Rama. Znači teren su unaprijed pripremili i dopustili upropaštavanje rijeke Rame koja je bogata daleko čuvenom ramskom pastrmkom.
Općina neće postaviti pitanje:
- zašto izborna skupština nije održana do 28.02.2018.godine kako to statut predviđa?
- ašto nisu dostavljeni materijali svim članovima Skupštine već su dostavljeni samo izabranim koji će glasovati za postojećeg predsjednika da i dalje još 4 godine prima plaću iz proračuna?
- zašto do danas nije zakazana redovita izvještajna skupština kada se Zakonom o slatkovodnom ribarstvu ribolov otvara 01.03. svake godine?
- zašto se ne poštuje Statut udruge?
- zašto se članstvo iz godine u godinu smanjuje?
Općinu zadovoljava brojno stanje ribolovaca jer je izborna Skupština održana tek 30.05.2018.umjesto da se održi do 28.2.2018 godine na kojoj je kako kažu bilo prisutna nadpolovična većina. Ja, a i mnogi drugi članovi nisu bili pozvani na izbornu skupštinu, iako je to obveza rukovodstva, pogotovu zato što se birao novi predsjednik za iduće četiri godine. Prema informacijama koje imam, bilo je manje od 25 ljudi na skupštini pa zaključujem da je prošle godine bilo manje od 50 punoljetnih članova ribolovnog društva – da bi izbor predsjednika bio važeći.
Kako je orkestrator formiranja ovog ribolovnog društva bila Općinska služba za razvoj, poduzetništvo, obrt i financije; nije ni čudo što je Statut pun grešaka koje se godinama ne ispravljaju. Tako da:
- nije čudno što se na Skupštinu pozivaju samo pojedini članovi istomišljenici (koji će podržati vodstvo) i ovisnici a ne svi punoljetni članovi.
- nije ni čudo što se broj članova iz godine u godinu smanjuje a sredstva iz proračuna iz godine u godinu rastu.
- nije ni čudo što su ona u proračunu skrivena ili su isplanirana kroz sportski savez.
- nije ni čudo što se ne zna koliko članova društvo broji niti imena članova kada se ribolovne dozvole ne evidentiraju na jednom mjestu.
Znači SRTD Ramske vode je općinsko ribolovno društvo koje je registrairano kao građanska udruga te u kojem se ribolovci ne pitaju već je njihova obveza plaćanje ribolovnih dozvola. Smatrao sam i smatram da se novac za finansiranje ribolovnog društva trebao vaditi iz vode, a rad se mogao očitavati sa povećanjem broja članova te sa povećanjem broja dnevnih dozvola i sa drugim aktivnostima koje će osiguravati dodatna novčana sredstva pa i djelom iz proračuna Općine.
Kako sam višegodišnji član ovog društva i kako nemam nikakvog uticaja na tokove istog te kako iz godine u godinu ne dobijem materijale za skupštinu niti se na istu pozivam; što nije u skladu sa Statutom društva, ovo ribolovno društvo za mene ne postoji i više ne planiram vaditi ribolovnu dozvolu. Biti ću ponovo član samo onda kada se ribolovci budu pitali, kada se bude provodio Zakon o slatkovodnom ribarstvu sa propratnim aktima kao i novim statutom društva jer je postojeći pun nelogičnosti, prema onom što je meni dostavljeno.
Da se zaključiti ako je predsjednik društva profesionalac, i to jedini u BIH gdje mu Općina daje plaću, te ako općina finansira tajnika i ribočuvare, onda nema potrebe vaditi ribolovnu dozvolu jer zaključujem da se sredstva koja uplatimo na ime ribolovne dozvole troše nenamjenski. Kako je sve skriveno u našoj općini i kako smo mi ribolovci građani ove općine, vjerojatno i neka skrivena odluka kaže da ne postoji obveza vađenja ribolovnih dozvola!
Zato, moja odluka kao dugogodišnjeg ribolovca je jasna. Ove godine neću vaditi dozvolu! A Vi?
Autor: A.D.